Круглий стіл «Психологічне консультування особистості з проблем ефективної поведінки в умовах невизначеності»
7 квітня 2021 року на факультеті психології НПУ М.П.Драгоманова кафедрою було організовано круглий стіл «Психологічне консультування особистості з проблем ефективної поведінки в умовах невизначеності».
У ході заходу студенти, а в майбутньому психологи мали можливість в інтерактивній формі дізнатись про різні аспекти психологічного консультування, специфіку консультативної діяльності психолога, психологічну діагностику на різних етапах консультативної сесії, розширити свої знання про види, форми та сучасні методи консультативної діяльності, особливості віково-психологічного консультування людей різного віку з проблем ефективної поведінки в умовах невизначеності.
Жваву дискусію викликала доповідь студента IV курса Молочко Ярослава про специфіку консультативних методів, які можуть допомогти людям з нарцисичним симптомокомплексом покращити якість свого життя, зробити його повноцінним в ситуаціях невизначеності. В ході обговорення учасники дійшли висновку, що професійна допомога психолога повинна бути надзвичайно делікатною, оскільки існує реальна небезпека посилення проявів нарцисичного розладу і деформації особистості клієнта (вторинна травма). Розвіюючи ілюзії і руйнуючи психологічні захисні механізми, психолог повинен допомогти клієнту з нарцисичним розладом особистості сформувати нові звички, розвити у нього почуття емпатії, кращого розуміння себе, розвивати почуття реалістичної гордості за свої досягнення. Це призводить до зменшення потреби у відчутті власної грандіозності та розвитку адекватної самооцінки.
Особливу увагу викликала доповідь студентки II курсу магістратури Фрунзе Анни на тему «Особливості консультування батьків дітей молодшого шкільного віку із родин переселенців». У свої доповіді студентка підкреслила, що основними умовами консультування батьків та дітей із родин переселенців в ситуації невизначенності є: безумовне прийняття, щира зацікавленість, емпатія. Основною метою психолога в роботі з переселенцями в умовах невизначенності є забеспечення їх емоційною підтримкою. Необхідно допомогти батькам та дітям із родин переселенців впоратися з вираженими емоційними реакціями (відчаю, сорому, гніву). В ході обговорення учасники круглого столу визначили психоконсультативні методи та техніки допомоги батькам та дітям із родин переселенців: методи когнітивно-біхевіорального консультування, вправи арт-терапії, релаксаційні техніки. Участники дискусії дійшли висновку, що основним завданням психолога є зміна некоструктивних припущень, деструктивних переконань та автоматичних думок батьків, що призводять до емоційних і поведінкових порушень, що негативно впливають на спілкування з дітьми.
Актуальну доповідь презентувала студентка I курсу магістратури Бас Дарія на тему «Теоретичний аналіз проблеми консультування підлітків з нестабільним настроєм». У своїй доповіді студентка змістовно розповіла про найбільш поширені розлади підліткового віку, до яких належать: гіперактивність з синдромом дефіциту уваги, поведінковий та опозиційний розлад (непослух, негативізм, провокаційна поведінка), тривожність, депресія і проблеми з навчанням. В роботі психолога з підлітками в умовах невизначеності ефективними є недирективні методи консультування (створити тепле ставлення до дитини; приймати підлітка таким, яким він є; дати підлітку відчути атмосферу доброзичливості, щоб він могла вільно проявляти свої почуття). Учасники круглого столу обговорювали, що для партнерського спілкування з підлітками психолог-консультант повинен знати особливості їхньої субкультури. Студенти дійшли висновку, що консультування підлітків допомагає їм приймати кращі рішення у критичних життєвих питаннях в ситуаціїї невизначеності.
Загалом в ході проведення круглого стола участники активно дискутували, висловлювали свої пропозиції, обговорювали питання сучасних методів консультування особистості з проблем ефективної поведінки в умовах невизначеності.